zprávy z kávy hlavička.jpg

       

                                                                                                                                                   DUBEN 2021

Zdravíme Vás v dubnu, naši milí. V měsíci plném velikonočních zajíčků, vajíček a barev. V měsíci plném květin, sluníčka, jarních procházek a prvních opalovaček. Jaký bude? Záleží zase jen na nás. Užijte si ho ve zdraví a pohodě. My se na vás těšíme s dobrou kávou i náladou!
Vaše parta z Kávy svět

 

 

   Náš velikonoční rozhovor patří józe. Co společného má káva s jógou? No asi v podstatě nic. Ale Káva svět nikdy nebyla a nebude jen o kávě, a protože my máme rádi jógu a Lenka Chabová z jógového studia Štětkovice zase kávu a posezení v kavárně takže jsme si spolu prostě popovídaly…
Leni, co tě přivedlo k józe, jaký byl ten první impulz?
Těch impulzů bylo vlastně víc, ale já je dost dlouho přehlížela, nikdy jsem si nemyslela, že jógu budu dělat. Moje představa byla úplně scestná. Něco jako, že je to na mě pomalé, že se tam moc leží a já potřebuju něco rychlého. Nikdy jsem nebyla velký sportovec. Tedy kromě plavání. To mě chytlo na střední a aktivně jsem závodila na vysoké. Vybírala jsem si všechno rychlé, třeba jako double spinning nebo rychlý běh. Byla jsem celkově zrychlená, roztěkaná, rychle jsem mluvila, chodila, všechno hlavně muselo být rychlé. A vůbec mi to nepřipadalo divné. Obdivovala jsem kamarádky nádherně vyrýsované ruce, a když říkala, že jde z jógy, nešlo mi to dohromady s mojí představou a nedala jsem józe šanci.  Donutilo mě až těhotenství. Tehdy už jsem nemohla dělat nic z toho, co jsem chtěla a tělo mě bolelo. Naštěstí jsem potkala toho pravého učitele. To je v józe vlastně nejdůležitější. Pak je už jasné, že jóga je ta správná cesta. Začala jsem tedy těhotenskou jógou a pokračovala se stejným učitelem hned, jak to bylo opět možné po porodu. Nejdřív jsem měla jen ten dobrý pocit, který člověk po józe má a všechny bolesti ustoupily také dost rychle. Postupně mi začali lidé říkat, že rovně chodím. Změnilo se mi tělo, svaly se protáhly, zeštíhlely a konečně jsem zpomalila ve všem. Už to nebyl ten "double speed", co jsem dřív vyhledávala. Dokázala jsem se zastavit a užívat si přítomného okamžiku. To s láskou dělám dodnes.
Slyšela jsem, že v roce 2017 se jóga stala nejrychleji se rozvíjejícím businessem. Díky facebooku, instagramu atd. můžeme opravdu vidět, že spousta lidí se "chlubí" svými pozicemi a že jóga opravdu frčí. Není to trošku moc? Nezaniká ten základ, to důležité duchovno, ta hloubka, kterou nám vlastně jóga má dát? Nepřipadá mi totiž, že všichni ti lidé jdou právě do hloubky, tím směrem.... Co si tom myslíš ty? Vím, že ty se ve svých hodinách právě snažíš předávat i to duchovno….
Co se týká jógy a sociálních sítí, je to vlastně úplně přirozený vývoj. I když dělám jógu 14let, zdaleka neudělám všechny ty pozice, kterých je instagram plný. Hodně často to už ani není jógová asana. Ale když se podíváte třeba na ty fotky, kde lidé ukazují, jak určité asany dosáhli až v průběhu několika let, je jasné, že za tím jsou stovky hodin jógové praxe. I když je pohání ego, ty hodiny jógy je změní a posunou je k duchovnější cestě. Ta cesta je to, na čem ve výsledku záleží nejvíc. Samozřejmě každý z nás má jiné vstupní podmínky, gymnastickou minulost, mládí a spoustu volného času, někdy bohužel i hypermobilitu. Ať máme začátek jakýkoli, vždy to stojí za to. 

Když zapátrám na Googlu, najdu stovky moderních jógových směrů a připadá mi, že jich stále přibývá.  Říkám si, že když teď někdo začíná s jógou, musí být z toho množství informací zmatený…

Je pravdou, že směrů je čím dál víc. Ale když člověk začíná s jógou, jde do začátečnických lekcí. To je vždy hatha jóga. Tam se všichni rozkoukají a pak podle svých tělesných možností a potřeb jdou směrem, který jim vyhovuje. Hodně často i jógoví učitelé procházejí vývojem a projdou si cestou dynamických až extrémních stylů, ale jak se duchovně postupně vyvíjí, zase se začnou vracet k pomalejším stylům. Ve výsledku je jóga jenom jedna. Všechno vyšlo z hatha jógy, ale my jsme rozdílní, máme jiné potřeby a hlavně doba je jiná. Tradiční styly se už těžko dají aplikovat do 21. století. Ideální je následovat styly, které alespoň prověřil čas a které se desetiletí úspěšně používají. Úplná novinka není prověřená. Pracujeme s naším jediným tělem, které máme, tak neriskujme.
Vždy to ovšem bude práce na nás samotných. Vždy si projdeme určitě několika z jógových jama a nijama (což je z jógové filozofie 5 zákazů a 5 pravidel) třeba jako je disciplína, sebepoznání nebo nenásilí. Pro nás v téhle době je velmi těžké začít duchovnem. Tam, kam nás jóga vede vždy začínáme přes tělo, přivede nás k józe buď bolest těla a nebo potřeba pracovat s myslí, ale to už je většinou až ten další krok. 

 

Doba je taková, jaká je. Jógové studio je zavřené. Jak to zvládáš? Jak cvičíš, jak lektoruješ?
Nejdřív jsem plánovala soukromé lekce. Zájem byl kupodivu velký, ovšem k realizaci nedošlo. Vše bylo zakázané. Spousta lidí se ptalo na online lekce a mně se upřímně dost nechtělo. Ale čekání na otevření studia bylo nekonečné. Tak jsem sama sebe donutila přehodnotit otázku lekcí na internetu a začala točit. Z technického hlediska to pro mě byla cesta do neznáma. Člověk vůbec nevěděl, jak se co dělá. Prošli jsme desítkami pokusů a omylů, ale nakonec to vyšlo. Zatím fungujeme jen na facebooku, kde mám uzavřenou členskou skupinu. 3x týdně umístím záznam lekce a členové si je mohou kdykoliv pustit. Nechtěla jsem náhradu klasických lekcí. To zkrátka nikdy nebude stejné. Chtěla jsem vytvořit produkt, který by těm, co chtějí opravdu jógu dělat, dal komfort praktikovat jí kdykoliv mohou a kdykoliv se na to cítí v pohodlí domova. Nemusí čekat na určitý den, dojíždět někam (vlastně teď stejně není kam). Produkt je také pro lidi, co nemají možnost pravidelně cvičit, nemají hlídání nebo nebydlí blízko. Jednou týdně umísťuji hatha jógovou lekci, která je jednodušší. Druhá lekce je dynamická, s náročnějšími pozicemi a rychlejšími přechody. Třetí video je většinou něco, co v lekcích nestíháme, pranajáma, relaxace nebo detailní ukázka asan s benefity a variantami.
Já třeba paradoxně uvítala, že je vše online. Najednou i já mám možnost si praktikovat online lekce s lektory, na které bych se do Prahy nebo na druhý konec světa nedostala. Teď mohu. A zkusit třeba akro jogu. S manželem děláme jógu léta, ale s prací, jógovým studiem a třemi malými dětmi bychom nikdy nemohli odjet na kurz společně. Teď ho děláme online. A vlastně to je super. Je to jiné, ale pro nás jedině teď možné. Takže když člověk chce, dá se i na negativní situaci najít něco pozitivního.

Ne každému vyhovují online lekce. Co bys poradila těm, kteří prostě z jakýchkoli důvodů nemohou cvičit online?
To je těžké, ale všechno se dá vymyslet. Pro pokročilé je určitě cestou ashtanga vinyasa, kde jsou pevně dané asany. Ty se vždy dělají ve stejném pořadí. Stač k tomu 2listy A4. Pro začátečníky bych asi zvolila alespoň jednu konzultaci s lektorem mailem či po telefonu a nechat si sestavu udělat na míru. Tu si vytisknout a praktikovat chvíli sám.

Potřebujeme teď hodně posilovat naše duševní zdraví. Pověz, jak moc je důležitý dech, relaxace a že by lidé neměli z lekcí jógy odcházet před závěrečnou relaxací :)
No jasně. Dech je samozřejmě alfa omega jógy. Přestavte si třeba, jak chcete být v pohodě se zrychleným dechem. To zkrátka nejde. Stejně tak nejde být naštvaný a dýchat zhluboka. Já na lekcích dělám dlouhé relaxace. Jsou stejně důležité jako praxe samotné a já velmi nerada vidím, že jí někdo chce vynechat. Používám různé techniky uvolňování těla, vizualizace, ale i četbu. Dospělí si moc užívají, když jim někdo čte. Většinou už to desítky let nezažili J

Už delší dobu je naším oblíbeným společným tématem obličejová jóga. Vím, že jsi se v nedávné době ponořila hlouběji do tohoto cvičeni. Pověz nám něco o tom.
Obličejová jóga se zdá být novinkou, ale není to vůbec nové cvičení. Nejedná se o jógu jako takovou, přestože v ní najdete pár z nejstarších asan. Podívejme se na to tak, že naše tělo a svaly, které protahujeme a posilujeme, nekončí u krku. Krk, hlava a obličej má přes 60 svalů. Ty fungují stejným způsobem, jako zbytek těla. A tak je vlastně s podivem, že lidé pracují na “celém” těle a vynechávají obličej. Přitom na našem obličeji se odráží nejen to, jak žijeme, stravujeme se, a jak spíme, ale také jak se máme, jak hodně se stresujeme, jestli jsme šťastní a spokojení. Navíc máme spousty mimických stereotypů. Ty už velmi brzy způsobují vrásky, aniž bychom pátrali po tom proč. S tím vším se dá velmi snadno pracovat. Nejde přitom jen o posilování a protahování svalů v obličeji a krku, ale hlavně uvolňování. Představte si, že máte jako zlozvyk přitahovat obočí k sobě. Dělá se vám vráska mezi nimi. A kdykoli se soustředíte nebo koukáte do počítače, svraštíte ten prostor mezi obočím. To může být i několik hodin denně?! Přestavte si co se děje s tím svalem? On sice nebolí, ale je dost viditelné, že je v tenzi. Obličejová jóga má spoustu technik, jak tomu předejít. Uvolnění, posílení, masáž, akupunktura. Lektoři obličejové jógy nevypadají na 20 celý život. Je jim třeba 50, ale jejich pleť úplně přirozenou cestou bez jediné jehly a chemické látky vypadá o 10 či 20 let mladší. A hlavně vypadají a cítí se skvěle. Jako po józe J

Můžeme se těšit na tvých hodinách i na něco málo z obličejové jógy?
Já mám lektorský kurz velmi čerstvě, a upřímně myslím, že až čas prověří, jak dobře ty cviky dělám. Zatím se nechystám k lekcím výhradně obličejové jógy, ale ve skupině, kterou teď na facebooku mám, už nějaké cviky děláme. Až se znovu budeme potkávat, určitě je někam zařadím. Je totiž nezbytné stejně jako u ostatních pozic, aby lektor zkontrolovat správné provedení. 

Věřím, že jako my se těšíme na lidi v kavárnách, těšíš se ty na plné jógové studio. Je to tak? Máš nějaké plány na léto?Já vlastně vůbec nevím. Už jsem se tak naučila žít přítomností, že jsem zapomněla plánovat. Teď se nejvíc těším na to, až bude natolik teplo, že budeme moct dělat jógu v parku a to už nás snad nic nebude brzdit. Ale dík za tuhle otázku, už bych měla začít plánovat léto, třeba náš tradiční paddleboard víkend a možná i něco víc.

     KÁVA MĚSÍCE - COSTA RICA SHB EP LAS TROJAS

Farma Las Trojas se nachází v oblasti West Walley na západě středoamerické země Costa Rica. Káva se zde pěstuje v nadmořských výškách okolo 1700 m n.m. Pěstuje se zde pouze arabika a ta je díky místní bohaté organické půdě a díky kvalitní péči farmářů proslulá svou vysokou kvalitou. Tato výběrová káva z Costa Ricy má jemnou nasládlou chuť s lehkými tóny ovoce a květin a pikantní dochutí. Pokud jí připravíte jako filtrovanou, její ovocné tóny budou ještě intenzivnější. 

  ŠTĚPÁNČIN RECEPT – TY KOKOS J
To si tak myslíte, že vám dochází kokos, a když přijde objednávka, objevíte ve špajzu dobře ukrytá 2 kila kokosu. Nezbývá než kokosovat J 

Kokosový bezmoučník
Potřebujeme: 2 banány, 2 vejce, 2 bílé jogurty, 2 hrnky kokosu, 2 lžíce medu nebo cukru, sušené ovoce, mandle, máslo na vymazání
Postupujeme: banány, vejce, jogurty a med rozmixujeme. Postupně vmícháme kokos a sušené ovoce. Formu (cca 25cm) vymažeme máslem a vysypeme kokosem. Na závěr posypeme sekanými mandlemi a pečeme na 180°C dozlatova zhruba 25-30minut. Lépe se servíruje po vychladnutí.

 

     CO SE DĚJE V DUBNU V DIVADLE HOGO FOGO?
Divadlo Hogofogo v Drážkově zůstává zavřené i v dalších týdnech. Ovšem kulturu nezastavíš. Díky online přenosům divadlo žije i za zavřenými dveřmi a zve Vás všechny na velmi zajímavé dubnové koncerty.
neděle 4.dubna 19.00 -  JAROSLAV SVĚCENÝ A JEHO HOSTÉ (online streamový koncert na podporu a oživení kultury)
pátek 16. Dubna – THE DROPS (křest nového CD rockové skupiny a natáčení stream koncertu)
neděle 18. dubna 19.00 KONCERT PRO SVĚTLUŠKU (Patrik Stoupa&Band/Děda Mládek Illegal Band/Ráchel Skleničková a Michaela Blažková)
Dále připravujeme: Velký charitativní koncert „ OPĚT SPOLU“  (Navazuje na naši společnou kampaň Divadla Hogo fogo, Divadla Ungelt a nemocnice Slaný. Lékaři, herci, zpěváci, umělci vypráví, hrají, zpívají a jsou s Vámi. Termín upřesníme.)

     KNIHA KE KÁVĚ, KÁVA KE KNIZE – ALŽBĚTA A NINA, Jana Poncarová

V dubnu určitě mnozí z vás rádi usednou či ulehnou s nějakou knihou na zahradu nebo terasu. My doporučujeme krásné čtení od Jany Poncarové s názvem Alžběta a Nina. Jedná se o rozluštění babiččina tajemství. Nevyřčená slova kopou ty nejhlubší propasti.
V pochmurných i krásných Sudetech se skrývají stíny minulosti, které Alžbětinu rodinu rozdělily na desítky let. Když ji vnučka Nina navštíví v léčebně, vymyslí způsob, jak babičce udělat radost: vyrazí s ní na výlet do míst, kde strávila dětství a mládí. Během cesty po zapomenutých krajích i zasutých vzpomínkách se Nina rozhodne – dost bylo mlčení. Jen pokud odhalí rodinné tajemství, může vykročit za splněním vlastních snů.

 

Vydává www.kavasvet.cz