zprávy z kávy hlavička.jpg

                                                                                                                                                                PROSINEC 2020

A svět je zase plný světýlek, třpytek a andělů. Díky, že to tak je.

Přejeme Vám krásný adventní čas, šťastné a spokojené Vánoce a hlavně se držte ve zdraví a pohodě.

Vaše parta z Kávy svět

  KÁVA MĚSÍCE - GUATEMALA SHB EP HUEHUETENANGO

Ta nejlepší výběrová káva z Guatemaly pochází z oblasti Huehuetenango, což je jedna ze tří vulkanických oblastí. Káva se zde pěstuje velmi vysoko. Některé kávovníky jsou až 2000m n.m. Díky teplým větrům jim nehrozí mráz a podmínky pro vypěstování té nejlepší kávy jsou ideální. Skvělá výběrová arabika z Guatemaly Vás nadchne intenzivní kořenitou vůni a silnou chutí s ovocnými tóny.

 ŠTĚPÁNČIN RECEPT AVOKÁDOVÉ KULIČKY „bez omáčky napiš krátký recept, rozhovor s Bopcornem je dlouhý“ Prostě si je ukoulejte, jsou luxusní :)

Potřebujeme: velké avokádo, 100g kvalitní čokolády, 100g rozinek v rumu namáčených,100g mletých ovesných vloček, citrónovou šťávu, 3 lžíce kakaa

Čokoládu rozehřejeme ve vodní lázni s trochou másla. Všechno ostatní rozmixujeme dohladka a vmícháme rozpuštěnou čokoládu. Necháme ztuhnout 3-4h v lednici a pak klasika, koulíme, koulíme, koulíme. Do některých můžete zakoulet pistáciové oříšky, jiné obalit v kokosu nebo nasekaných mandlích.

Tak přeju zdravé mlsání o Vánocích :)

Š.

 To, že máte rádi popcorn z Ostravy už víme. Svědčí o tom vaše nadšení a neustálé návraty pro nové balíčky této ostravské kukuřičné delikatesy. My jsme moc rádi za tuto skvělou spolupráci s Honzou a Adinou. A abyste se o Bopcornu dozvěděli trochu víc, oslovili jsme právě Adinu s několika otázkami:

Adino, od kdy Vaše firma funguje?

Reálně fungujeme rok a měsíc, ale předcházely tomu přípravy, které trvaly zhruba rok a půl. Takže o popcornu se nám zdá už skoro tři roky. :)

Jaké byly začátky?

Zatím pořád naši existenci definujeme jako "začátky". Než jsme vyvinuli první příchutě bylo to hodně náročné. Každý den se naše kuchyň topila v karamelu, který byl všude. Úplně všude. A já jsem šílela. Michal je tím trpělivějším z nás dvou, takže vše dohnal s ledovým klidem k dokonalosti. Následně jsme začali pracovat s grafikem na celkovém vizuálu. To byly úplně první začátky před tím, než jsme se "ukázali" veřejnosti.

Michal před třemi lety uvažoval o odchodu z práce a o založení vlastního podnikání. Přemýšlel, v jakém oboru gastronomie by mohl uplatnit své zkušenosti a realizovat se. Vzpomněl si na sladký popcorn, který ochutnal v Americe, kde žil několik měsíců. Tehdy moc místnímu produktu nevěřil, ale po ochutnání pochopil, že tenhle se výrazně liší od červenozeleného z kina a poutí u nás. Když mi Michal oznámil svůj podnikatelský plán, celkem jsem se zhrozila. Po první ochutnávce doma připraveného popcornu s příchutí arašídového másla se mi ulevilo a byla jsem nadšená. Pochopila jsem, že to může být skvělá sladkost. Tenhle, na první pohled bláznivý nápad, byl samozřejmě jen začátek. Gourmet popcorn není v naší zemi příliš rozšířený. Jestliže se bavíme konkrétně o "gourmet popcornu", je důležité si jej definovat. Jedná se tedy o popcorn obalovaný ve sladkých glazurách a slaných směsích. Z naší zkušenosti většina lidí o takové podobě vypukané kukuřice vůbec neví a 99,9% lidí je mile překvapených, když produkt zkusí. Tenhle potenciál nás na tom strašně lákal. Stejně jako variabilita produktu v chutích, vizuálech apod. Většina firem věnujících se, i v zahraničí, výrobě gourmet popcornu se soustřeďuje především na sladké příchutě. My jsme od začátku věděli, že se chceme se stejnou vervou pouštět do vývoje slaných.

Taky by nás zajímalo, kdo a co vás inspiruje při vymýšlení nových chutí?

Podle mě každého musí napadnout, že škála je téměř nekonečná. Jednak my sami máme mnoho příchutí, které bychom v následujících letech chtěli přivést na trh. Moje dcera také hýří nápady. V neposlední řadě jsou to ti nejdůležitější, naši zákazníci. Sami se dotazují a navrhují kombinace chutí, což je krásné. :) Nejvíce nás v poslední době baví navazování spolupráce. Pro příklad, někdo má svůj produkt a rád by jeho chuť vtiskl do popcornu. To jsou velké výzvy, které nás baví! Stejně jako vytváření našich autorských příchutí, kdy nabídneme spolupráci někomu, v jehož výrobku vidíme jedinečnost, jako tomu bylo u jedné z posledních novinek podzimu, Habanero - čedar, kdy jsme oslovili firmu Gaston Chilli.

Slyšeli jsme, že jste zavedli nové technologie ve výrobě. O co jde?

Máme velký karamelizér, který se k nám konečně dostal z Ameriky po corona krizi, kdy tam zastavili výrobu a zavřeli továrnu. Ale to je spíše výhodou množstevní. Za kratší čas vyrobí více gourmet popcornu. Vy máte určitě na mysli technologické postupy a suroviny. Při přípravě ovocných příchutí už nepoužíváme žádná umělá barviva, na což jsme opravdu pyšní. I před tím bylo to množství opravdu zanedbatelné, ale bylo. Stále platí, že veškeré glazury i směsi vyrábí Michal sám podle svých autorských receptů. Vždycky se snažíme navazovat partnerství s regionálními výrobci a dodavateli. České ovoce, arašídové máslo, čokoláda z místní výrobny Aztéc Man, med od medaře Chlebiše ze Šilheřovic, káva z ostravské pražírny Coffee Culture apod. Stojíme si za tím, že na chuti to jde opravdu hodně a hodně znát. Zároveň je to jeden z našich principů, tedy co nejvíce využívat suroviny od kvalitních dodavatelů, které máme kolem sebe. Ustavičně pracujeme také na tom, aby měl popcorn delší datum minimální spotřeby. Věříme, že v několika měsících se to s novými sáčky poštěstí.

Váš popcorn prodáváme už téměř rok v našem obchodě . Připadá mi, že i původní "nemilovníci" popcornu se stali na vašem popcornu závislí. Taky to tak vnímáte?

Už rok??? To je neskutečné! :) V prvé řadě jsme strašně rádi, že tohle od Vás slyšíme. Od začátku jsme věděli, že lidé musí Bopcorn nejdříve ochutnat. Jinak to pro ně bude neznámé a nebudou mít k nákupu důvěru. Když jsme jezdili na prodejní akce, tak téměř každý, kdo ochutnal, si produkt koupil. Opravdu 99,9% lidí. Věková škála 3 - 85 let. Po půl roce přišla korona doba. Štěstí, že to pár lidí ochutnalo před tím :) Nás vždycky potěší, že ten, kdo projde kolem a zkusí téměř jen aby neurazil, jednu kuličku, druhou, pátou, třináctou a je konec. Neví, který koupit! :)

Váš popcorn se dá koupit v malých provozovnách a kavárnách téměř po celé republice. Máte i svoji prodejnu?

K termínu "po celé republice" jsme ještě hodně daleko, ale na několika místech v naší zemi ano. Od Tábora přes Prahu, Liberec, Sedlčany, Brno, Nový Jičín, Frýdek Místek, apod. Zatím máme pouze eshop, pochopitelně plánujeme prodejnu. Vzhledem k tomu, jak se veškeré naše plány hned od vzniku urychlily, i tady počítáme s dřívějším termínem.

Můžeme vás potkat i na nějakých venkovních akcích?
Před korona dobou to bylo mnoho akcí. Každý víkend jedno až dvě místa v ČR. Aktuálně do konce roku 2020 vše zrušeno, takže jedině Sedlčany, ostatní prodejny a eshop.

Čas se teď tak trochu zastavil. Věřím, že popcorn se bude prodávat dál. Máte nějaké plány do budoucna?

Věříme, že tento čas přežijeme. Respektive, doufáme v to a to samé přejeme i Vám! Plány jsou veliké, uvidíme, co nám doba dovolí. Byli bychom rádi, aby byl Bopcorn známým produktem, za kterým vidí konzumenti skvělou kvalitu.

Děkujeme mnohokrát za milý rozhovor a přejeme ať se Bopcornu daří!

Vydává Káva svět