zprávy z kávy hlavička.jpg

                                                                                                                                                                LEDEN 2021

Leden. Ohlédnout se za starým rokem. Přivítat rok nový. Vzhlížet k tomu, co přijde. Přát.

My přejeme Vám všem krásný a šťastný rok 2021, ať je pro Vás v tomto roce přirozené a jednoduché nechat věci plynout, nemít strach a obavy, žít v pravdě a lásce, pečovat o sebe, své blízké, pomáhat potřebným a přát.

Těšíme se v příštím roce s dobrou kávou!

Vaše parta  z Kávy svět

  OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2020

O ohlédnutí za starým rokem jsem požádali pár milých osob a poprosili jsme je, aby nám řekly, co hezkého jim přinesl rok 2020.

VLASTINA SVÁTKOVÁ, herečka, spisovatelka
Víru, že všechno, co odteď přijde už bude jen lepší. Víru v nový začátek, jasnou vizi a záměr, co od života chci a co ne. Cítím motýlky v břiše z toho, co přijde, protože naprosto upřímně věřím tomu, že to bude velké a úžasné a to nejlepší pro mne.

GÁBINA FALCOVÁ, ředitelka divadla Hogofogo, učitelka, spisovatelka
V roce 2020 mi vyšla druhá knížka. Opět jsem překonala strach z výšek a po boku přátel vystoupala do výšky 3 500 m. Potkala mne krásná setkání s milými lidmi, se kterými si mám co říci a některá z nich přerostla v přátelství, kterých si nesmírně vážím. Prožila jsem milé chvíle v rodinném kruhu, veselé i dojemné chvilky ve škole a překrásné chvíle s atmosférou, která vlévá energii do žil v divadle.

I když nás rok 2020 o mnoho hezkých a především společných zážitků připravil, naučil nás vážit si obyčejných věcí  a nebrat je tak samozřejmě. 

PÁJA OUBRECHTOVÁ, Domácí hospic Křídla Sedlčany
Přes překážky v roce 2020 jsem mohla zažít co je tým, ve kterém jsou stateční a odvážní lidé s velkým srdcem. Statečnost je slovo, které provázelo předchozí rok. Díky Bohu za takové hrdiny v Křídlech.

VERONIKA HRONOVÁ, Charita Starý Knín
Myslím, že mi tento rok přinesl připomenutí a ujištění, že jsme také společností chytrých a vzdělaných lidí s prima nápady. Také lidí obětavých, laskavých, ochotných VIDĚT a pomoct, kde je potřeba (a to nejen o Vánocích). A tak jako i jiné roky mi přinesl poznání, že i problém zpočátku vypadající jako neřešitelný své řešení může mít.


LENKA LICHTENBERGOVÁ
, profesorka GOA Sedlčany
Význam slov „být pozitivní“ nabylo v roce 2020 v určitém spojení poněkud negativní význam. Ale přes veškeré starosti a problémy, který mi tento rok přinesl, nacházím věci, zkušenosti i zážitky pozitivní, které mě obohatily a posunuly pracovně i osobnostně vpřed. V pracovní oblasti jsem musela více proniknout do online prostředí a organizačně zvládnout distanční, prezenční a prezenčně - rotační výuku. Zní to jako nějaké zaklínadlo, ale díky technologiím jsme se naučili vzdělávat naše žáky i na dálku. Podmínky jinou možnost nedovolovaly, ale vlastně bylo velmi pozitivní, že jsme měli takovou možnost. Vyzkoušela jsem si online porady y rodičovské schůzky. I když tento způsob práce je náročný a nikdy zcela nenahradí osobní kontakt a standardní metody výuky, nemusela jsme zcela přerušit kontakty mezi studenty, učiteli, ale i rodiči, což je pozitivní! Také jsem si uvědomila, že význam slovního spojení „pozitivní myšlení“ má velkou váhu, pokud na něm intenzivně pracujeme. Takže přes různé chmury se snažím pozitivně myslet a předávat svůj postoj dál. Proto věřím, že příští rok bude lepší a zdravější a díky správnému naladění mysli jsem si zcela jistá, že pokud se mě příště zase zeptáte na pozitiva uplynulého roku, budu mít o čem psát.

JANA BERNÁŠKOVÁ, herečka, spisovatelka
Dvě pozitivní věci. Víc času na rodinu a novou knihu Jak přežít svého muže. Nový životní směr

LENKA CHABOVÁ, Jógové studio Štětkovice
Rok 2020 mi velmi rychle a jasně pomohl přerovnat život. Posunul nedůležité věci na konec a vyzdvihl ty nejdůležitější. Jako je návrat k sobě, k přírodě a k nejbližším. Posunul zdraví a rodinu před práci, stres a konzum. Donutil mě se zastavit a být. Žít v přítomnosti. A jelikož už rok 2020 skončil, my si v něm měli čas srovnat vše kolem sebe i sobě, vkročíme do nového roku s novou silou, vírou a nadějí. Přeji krásný rok 2021 všem.

JULIE HAMBERGEROVÁ, Kytkárna Julie
Jarní zpomalení mi umožnilo rozjet Kytkárnu – květinovou farmu a online květinářství. Skvěle se k tomu vydařilo i počasí, které pravidělně střídalo slunce a déšť.

LUCIE MAŠKOVÁ, studentka
Určitě mi přinesl spoustu zážitků s kávou a s knihami. Uvědomila jsem si, že věci nemusejí být tak špatné, jak vypadají. Zjistila jsem, že jsem silnější než jsem si myslela.

Děkujeme všem za KRÁSNÁ SLOVA!

  KÁVA MĚSÍCE - PANAMA SHB BOQUETE CASA RUIZ

Tato panamská výběrová arabika pochází ze známé farmy Casa Ruiz z oblasti Boquete. Rodina Ruizových se pyšní velmi kvalitními zrny z kávovníků, které rostou v písčité půdě bohaté na minerály. Plantáže se nacházejí ve výšce okolo 1400 m n.m. Kávová zrna zde sbírají pouze ručně a využívají promytou metodu zpracování.
Káva je v chuti velmi vyvážená s nádechem kakaa s jemnou aciditou. Je skvělá na přípravu espressa. Pokud si tuto kávu připravíte v moka konvičce, vyniknou navíc její oříškové tóny.

 

 ŠTĚPÁNČIN RECEPT - VÁNOČNÍ RECYKLACE

Posledních pár let se nám tu v prosinci nahromadí perníčky, začne to čertama a pokračuje s přibývajícíma výslužkama. Je to zkrátka něco, co tu moc nemizí. Začala jsem si je ukládat do krabice a na Nový rok je recyklujeme.

Potřebujeme:
1 tvaroh
1 šlehačka
vanilkový cukr
banán
10-15 perníčků
sušené ovoce
Ušlehanou šlehačku vmícháme do tvarohu a přidáme vanilkový cukr. Perníčky nastrouháme, přidáme drobně pokrájené suš. meruňky a banán. Vrstvíme střídavě do skleniček krém a perníčky. Poslední vrstvu krém, ozdobíme plátky mandlí a posypeme skořicí. Dáme vychladit na 3h. Množství je na 5 ks skleniček. Lehký novoroční dezert pro návštěvu, ke kávě ideál ;)

    KNIHA KE KÁVĚ, KÁVA KE KNIZE

               JAK PŘEŽÍT SVÉHO MUŽE - Jana Bernášková

Mladá herečka Lucie se po mateřské dovolené snaží vrátit ke své herecké kariéře, ale setkává se s běžnými strastmi svobodných matek a zamotává se do bláznivých situací při hledání lásky. Svérázně a s vtipem řeší a komentuje různé životní situace, které by někteří označili za tabu a při nichž by leckdo raději přivíral obě oči. Hrdinku na její nelehké životní cestě nedoprovázejí pouze její extrovertní a tak trochu potrhlé kamarádky, ale i Šedivka, její vnitřní hlas, se kterým má komplikovaný vztah. Skrze příběh čtenář nahlédne do světa mateřství, filmu a sexuality. Román nejen pobaví, ale zároveň nutí se zamyslet a klást si stejné nebo podobné klíčové životní otázky jako Lucie. Kolik mužů a žen musíme v životě přežít, než potkáme toho pravého?

Skvělé čtení na začátek nového roku. S touto knihou se rozhodně pobavíte!

Zprávy z Kávy vydává kavasvet.cz